Sámi Giellagáldu

From TermWiki
Jump to: navigation, search
Sámi GiellagálduSámi Giellagáldu
This page contains changes which are not marked for translation.

Other languages:
norsk bokmål • ‎sámegiella

Sámi Giellagáldus lea stuorámus ovddasvástádus sámi giellaovttasbarggus, giellaámmátlaš barggus ja sámegiela giellabálvalusaid addimis giellageavaheddjiide. Ásahus galgá ovddidit ja nannet davviriikkalaš sámi giellaovttasbarggu ja nannet sámegielaid sajádaga Norggas, Suomas ja Ruoŧas. Sámi Giellagáldu lea Sámi Parlamentáralaš ráđi vuollásaš orgána. Sámi Giellagáldu doaimmat joatkašuvvet gaskaboddosaččat Norgga, Ruoŧa ja Suoma Sámedikkiid gaskasaš ovttasbargun jagi 2021 áigge dassážii go doaibma vuolgá johtui ođđa organisašuvdnamálle mielde. Ovttasbarggu jođiha Suoma Sámediggi. Sámedikkit vástidit ovttas Sámi Giellagáldu doaimmaid ruhtadeamis.

Barggut

Sámi Giellagáldu bargun lea ođđa terminologiija ja čállingiela normeren. Dasa lassin Sámi Giellagáldu bargá giellagáhttemiin ja fállá nuvttá giellageavahanveahki geavaheddjiide.

Sámi Giellagáldu bargá viđain sámegielain: lulli-, julev- ja davvisámegielain, anáraš- ja nuortalašgielain. Ásahusas leat vihtta giellajuhkosa, maid ovddasvástádussan lea mearridit terminologiijas ja čállingiela normeremis. Giellajuhkosat deaivvadit unnimusat golbmii jagis.

Sámi giellagáldu ii leat sierra fysalaš ásahus. Guovddáža bargit barget iešguhtege Sámedikki doaimmahagain miehtá Sámi Norggas, Ruoŧas ja Suomas. Sámi Giellagáldus barget oktiibuot ovcci giellabargi ja gaskaboddosaš jođiheaddji.

Oktavuohtadieđut

Hálddahus

Gaskaboddosaš jođiheaddji Marko Marjomaa marko.marjomaa@samediggi.fi +358 50 438 2484

Giellabargit

Anárašgiella Henna Lehtola henna.lehtola@samediggi.fi +358 40 575 2979
Nuortalašgiella Mervi Semenoff mervi.semenoff@samediggi.fi +358 40 184 6604
Lullisámegiella Per-Martin Israelsson per-martin.israelsson@samediggi.no +46 73 082 2641
Julevsámegiella Nils-Olof Sortelius nils-olof.sortelius@sametinget.se +46 97 155 780
Julevsámegiella Sven-Egil Duolljá svenn-egil.duollja@samediggi.no +47 78 47 41 67
Davvisámegiella Bigga-Helena Magga bigga-helena.magga@samediggi.fi +358 40 570 2786
Davvisámegiella Marja Labba marja.labba@sametinget.se +46 73 051 4670
Davvisámegiella Marit Eira Gaino marit.eira.gaino@samediggi.no +47 78 48 42 29


Prošeavtta ruhtadeaddjit