Sámi Giellagáldu

From TermWiki
Jump to: navigation, search
Sámi GiellagálduSámi Giellagáldu
This page contains changes which are not marked for translation.

Other languages:
norsk bokmål • ‎sámegiella

Sámi Giellagáldus lea stuorámus ovddasvástádus sámi giellaovttasbarggus, giellaámmátlaš barggus ja sámegiela giellabálvalusaid addimis giellageavaheddjiide. Ásahus galgá ovddidit ja nannet davviriikkalaš sámi giellaovttasbarggu ja nannet sámegielaid sajádaga Norggas, Suomas ja Ruoŧas. Ásahus doaibmá Sámi Parlamentáralaš ráđi vuollásažžan. Sámi Giellagáldu lea Suoma, Norgga ja Ruoŧa sámedikkiid oktasaš prošeakta. Dan mihttun lea ásahit bistevaš davviriikkalaš sámegiela fága- ja resursaguovddáža. Prošeavtta eaiggáduššá ja jođiha Suoma Sámediggi. Prošeavtta áigge golmma riikka sámedikkit geahččalit ovttas čoavdit guovddáža fásta ruhtadeami.

Prošeakta álggahuvvui ođđajagimánu álggus 2013:s ja dat bistá geassemánu 2014 lohppii. Váldoruhtadeaddjin lea EU-Interreg Rájáhis ovdáneami Sápmi Davvi IV A-oasseprográmma. Dasa lassin sámedikkit, Lapin liitto Suomas, Romssa- ja Nordlándda fylkkasuohkanat Norggas ruhtadit prošeavtta.

Barggut

Sámi Giellagáldu bargguide gullet giellagáhtten, giela ovddideapmi, terminologiija dohkkeheapmi, báikenammabarggut, giela normeren ja sámi giellaámmátlaš gažaldagaide guoski diehtojuohkkin. Dasa lassin guovddáš veahkeha gávdnat dieđuid iešguđetge sámegielaid birra ja nanne iešguđetge sámegielaid gaskasaš gulahallama.

Sámi Giellagáldu bargá viđain sámegielain: lulli-, julev- ja davvisámegielain, anáraš- ja nuortalašgielain. Ásahusas leat vihtta giellajuhkosa, maid ovddasvástádussan lea mearridit terminologiijas, normeremis ja báikenamain. Giellajuhkosat deaivvadit unnimusat golbmii jagis.

Sámi giellagáldu ii leat sierra fysalaš ásahus. Guovddáža bargit barget iešguhtege sámedikki doaimmahagain miehtá Sámi Norggas, Ruoŧas ja Suomas. Sámi Giellagáldus barget oktiibuot ovcci mearreáigásaš giellabargi ja golbma mearreáigásaš hálddahusbargi.

Oktavuohtadieđut

Hálddahus

Prošeaktahoavda Marko Marjomaa marko.marjomaa@samediggi.fi +358 50 438 2484
Seniorráđđeaddi Mika Saijets mika.saijets@samediggi.no +47 78 47 40 41
Prošeaktačálli Johanna Alatorvinen johanna.alatorvinen@samediggi.fi +358 50 362 8400

Giellabargit

Anárašgiella Miina Seurujärvi miina.seurujarvi@samediggi.fi +358 50 366 8184
Nuortalašgiella Merja Fofonoff merja.fofonoff@samediggi.fi +358 50 369 6850
Lullisámegiella Siri Kappfjell Päiviö siri.paivio@sametinget.se +46 70 2362757
Lullisámegiella Joseph Fjellgren joseph.fjellgren@samediggi.no +47 78 47 41 88
Julevsámegiella Britt-Inger Tuorda britt-inger.tuorda@sametinget.se +46 980 780 47
Julevsámegiella Sven-Egil Duolljá svenn-egil.duollja@samediggi.no +47 78 47 41 67
Davvisámegiella Máret Láilá Anti maret.laila.anti@samediggi.no +47 78 47 40 87
Davvisámegiella Anna-Margith Påve anna-margith.påve@sametinget.se +46 73 0281502
Davvisámegiella Anna-Liisa Väyrynen anna-liisa.vayrynen@samediggi.fi +358 50 4398860


Prošeavtta ruhtadeaddjit